Stavba zahradního grilu a udírny

Jak to celé začalo

 

Předně děkuji majitelům eshopu, za bezproblémové vyřízení objednávky na vchodové dveře k domu. Objednal jsem si vchodové dveře Modern. Inspiraci jsem získal na stránce jejich referencí. Jde o tyto vchodové dveře klikněte zde. Když jsem jim pak posílal foto mých zabudovaných vchodových dveří, byla paní na telefonu velmi příjemná a z hovoru vyplynula možnost, poslat jim i jiné mé foto postupu stavby venkovního grilu. Stavba samotná probíhala shodou okolností v době, kdy jsem čekal na dodání vchodových dveří.

 

Protože jsem na internetu nenašel mnoho postupů a inspirace pro stavbu zahradního krbu s udírnou, jsem rád, že mám možnost pochlubit se zde. No pochlubit, spíš poskytnout inspiraci ostatním "uzenářům" amatérům.

 

Profíky upozorňuji, že jsem stavitel amatér, nejsem vyučen kamnářem ani zedníkem, informace čerpám za pochodu, takže některé postupy nemusí být někomu po chuti. Zda se dílo podaří, uvidíte sami.      Zbyněk Fejfar

 

 

 

Stavba venkovní krb s udírnou - očima našeho zákazníka

Postup berte jako návod, jak (ne) stavět zahradní krb s udírnou svépomocí :)

I když výsledek stojí, profesionálům se třeba rozklepou ruce.

K samotné stavbě jsem nepřistupoval jako normální člověk, ale obráceně odzadu :) Nejdřív se postavila pergola. A když byla hotová, napadlo mě, že by tomu slušela i udírna. A taky zahradní krb. A proč ne vlastně oboje najednou? Prodávané plechové a dřevěné udírny a betonové stavebnicové zahradní krby se mi nelíbily. Chce to něco jiného, něco „spešl“. Bylo rozhodnuto.


Že bylo rozhodnuto, jsem si v tu chvíli opravdu myslel. Skutečnost však byla jiná :) Jak stavba postupovala, stále jsem něco měnil, upravoval, vymýšlel a přestavoval. Naštěstí jsem to vždycky rozhodnul ještě před tím, než jsem namíchal maltu, takže k žádnému bourání nedošlo. Uf.

 

 

Základy, jdeme na to.

Vykopala se díra 220 x 70 pro základy, s hloubkou 80 cm, to by mělo přece stačit. Klasický postup kamení + beton + armatura + beton 7 cm nad úroveň země. Jak ale bude vypadat celá stavba jsem neřešil, prostě nějak to bude.

 

Zatímco základy byly čerstvě hotové, přemýšlel jsem jak vlastně krb udělat. Líbilo by se mi, postavit to z použitých červených cihel (jsem romantik). Jenže kde je vzít? Staré očištěné cihly jsem nakonec nikde nesehnal a proto alou do nejbližších stavebnin. Tam jsem s metrem v ruce poměřoval všechny dostupné cihly a počítal, které se mi vlastně vejdou na základ. Porobeton, obyčejné cihly, cementové bílé, šamotové … Vyhrála to lícová cihla Klinker. Rozměr zrovna tak akorát, vejde se na šířku i délku. Rozhodnuto.

 

Bylo to poučení i pro skladníka ve stavebninách. Chtěl nosit cihly po třech. Říkám mu, ať se neodštípnou rohy. Jeho odpověď … „co jsem se jich natahal“ mne moc neuklidnila. Křáp a jeho tři cihly byly na zemi. Pousmání pod vousy mi zmrzlo na tváři ve chvíli, kdy tyto tři odštípané cihly sbírá a nakládá mi do auta se slovy: a co my tady s nima, už bychom je neprodali. Po mé, (podle mne) vtipné poznámce je vzal a z auta vyložil na zem. Už se neusmíval.

 

No jo, kolik se mě tam ale skutečně vejde cihel? Vyzkoušel jsem to nasucho poskládáním cihel k základní desce. Takhle by to mohlo být, to je dobrý.

 

Základová deska (v pozadí) a nasucho sestavené cihly pro představu před zděním.

 


Chce to plánek!

Nakreslil jsem si proto přesný výkres a plánek. Zvládnul jsem to napoprvé a bez škrtání na krabici od bot a to včetně rozměrů dvířek a počtu cihel. Sebevědomí mi stoupá, to dám.


 

Okótované výkresy a přesné plány pro stavbu zahradního krbu s udírnou.

 

 

 Základy zahradní udírny.

Po vyzrání betonu jsem na základovou desku položil lepenku a šlo se pokládat první řady cihel. Protože základ byl pod úrovní podlahy pergoly, bylo nutné základní řady zvednout o něco výš. Použil jsem obyčejné pálené cihly. Dvě řady. Mezi cihlami jsem nechal několikamilimetrové spáry nevyplněné maltou. Kdesi jsem se dočetl, že pevnost to neovlivní, ale protože je to těsně nad zemí, bude to lépe odvětrané. Na ně přijde už viditelná první řada lícovek Klinker.

 

 

Základní řady cihel - nebudou vidět. Slouží k dorovnání výšky s podlahou pergoly.

 

 

Plánek, návod?

I přes dokonalý výkres na krabici od bot jsem stále ale nevěděl přesný tvar zahradního krbu. Odborníci radí; použijte velký karton a na něj si nakreslete tvar krbu 1:1, aby bylo možno přesně rozměřit všechny detaily. Pche! Zdržování s malováním. To je pro děti. Na „sucho“ jsem si na podlaze pergoly sestavil přední stěnu v poměru 1:1, abych alespoň získal prostorovou představu, kde mají být dvířka, rohy atd.
 


Místo plánku předběžný model krbu s udírnou 1:1, ležící na podlaze pergoly.

 

 

Spáry mezi cihlami.

Zdění bylo vcelku lehké. Spáry jsem chtěl mít 10 mm. Zprvu jsem používal obkladačské klínky pro vymezování stejné šířky mezi cihlami, postupem času jsem ale získal odhad a šlo to bez nich. Pytlík s klínky mi proto zbyl, kdyby někdo chtěl.

 

Založení rohů a prvních řad, aby byly všude pravé úhly.


Základní řady šly pokládat velmi snadno. Tedy až do páté řady, kdy měla následovat klenba. Sice jsem nad ní nejdříve neuvažoval, ale když už na ní zbylo místo, proč to nevyužít. Moje uvažování šlo dál. Říkám si klenba, klenba… Když už klenba, tak přece všude. Každý otvor v zahradním krbu bude mít klenbu, rozhodnuto. Táto neblbni, říká manželka, nikdy jsi to nedělal. No to bude krása.

 

Prvních pět řad, na kterých bude topeniště pro udírnu a klenba.

 

 

Stavba topeniště pro udírnu.

Samotné topeniště je vytvořeno ze šamotových cihel. Bohužel šamotky měli jinou velikost, než lícové cihly, takže nastala perná chvilka počítání. Mezi šamotové topeniště a obvodové stěny jsem na závěr nacpal minerální vatu. Sice to svědilo a škrábal jsem se (díky té kousavé vatě), ale při hoření v topeništi se alespoň nebude přenášet teplo do obvodových stěn. Šamotové cihly jsou předsazeny o 1,5 cm před lícové cihly. Praktický význam to nemá, jen aby to bylo líbivější :)

 

 

Na topeniště použito kamnářské rychletuhnoucí lepidlo. Spáry minimální.

 

 

První klenba v životě.

Z internetu jsem zjistil, že klenba má mít lichý počet cihel, aby na vrchol nevyšla spára, ale cihla - tzv. vrcholový klenák. Pokud by na vrcholu ve špičce klenby byla spára, na klenbě se postupem času objeví praskliny.

Oblouk (klenba), se začíná zdít odspodu. Maltu naneseme na podklad a do ní pokládáme jednotlivé cihly. Zdění jednotlivých cihel se musí provádět současně na obou stranách šablony vlevo i vpravo proti sobě. Tím se zajistí rovnoměrné zatížení šablony. Vložením vrcholového klenáku se klenba uzavřela a stala se samonosnou.

 

Výborně, ale předem raději opět sestavit nasucho. Opatrnosti není nazbyt, zvlášť když manželka malovala toho čerta na zeď.

 

Jako podporu klenby při stavbě jsem použil polystyren tloušťky 10cm. Cihly dokonale podpírá, jde snadno vytvarovat do požadovaného oblouku a jde také dobře odstranit. Pro zvýraznění klenby jsem cihly předsadil o 1,5 cm, takže klenba vystupuje ven ze zdi. Teda blbě se to spárovalo, ale ve finále se mi to líbí víc.
 

 

"Nasucho" podepřená klenba. Na polystyrenu jsem si nakreslil značky,
abych při zdění zachoval stejné spáry mezi cihlami

 

 

Stojí to a drží to! ... a teď ještě druhou řadu klenby.

 

Na druhou řadu klenby, která nebude pohledová a nebude vidět, jsem použil obyčejné cihly. Stačil jeden den tvrdnutí malty a netrpělivě jsem odstranil polystyren, abych se přesvědčil o výsledku. No fakt to stojí a drží samo. Zázrak mámo, pojď se honem podívat. Mé sebevědomí povyrostlo o dalších několik sáhů.
 

 

 

 

Stavba grilu ohniště.

Další etapa končí dosáhnutím úrovně pro kouřovod z topeniště do udírny. Trubku kouřovodu jsem usadil do správné polohy (mírný sklon nahoru od topeniště) a místo okolo vyplnil obyčejnými cihlami. Na spojení jsem používal kamnářskou maltu pro vysoké teploty.

Ten ocásek, co kouká vlevo dolu, je elektrikářská spirálová bužírka, lidově "husí krk", pro vedení kabelu. Pro světlo, nebo k zásuvce, nevím ještě, ale třeba se bude hodit. To snad uvidíme později v akci. Už je večer a nemůžu se dočkat zítřejšího dne, abych pokračoval ve stavbě. Jsem blázen do stavby.


 

  

 

Původně jsem i u topeniště plánoval klenbu ze šamotek. Pak ale praktičnost zvítězila nad estetikou a náročností. Dobře, ustupuju. 1:0 pro udírnu. Klenba tedy nebude nad každou dírou. Místo klenby jsem využil železný profil jako překlad pro šamotové cihly a udělal rovný strop. I bez klenby to bude pěkný, lítostivě se utěšuju

 

Dokončené topeniště pro udírnu. Místo klenby zvolený plochý strop.
Cihly leží na kovových "T" profilech.
Také žárovou maltou vyplněno okolí kouřovodu, aby vznikla rovná plocha.

 

 

Krb s otevřeným ohništěm.

Ihned nad kouřovodem do udírny je položena základní řada šamotových cihel, sloužících jako dno krbu, kde bude otevřený oheň. Mlsně se olizuju. Představil jsem si pečínku.

 

  

Šamotové cihly, postavené na bok, budou ve dvou řadách za sebou tvořit dno ohniště a grilu.
I tyhle cihly jsou předsazeny o 1,5 cm před lícovky, aby opticky vystupovaly ven
.

 

 

Stavba ohniště pro zahradní krb

Šamotové cihly okolo ohniště pro grilování jsem nedával na maltu, ale použil jsem kamnářské rychletuhnoucí cementové lepidlo. Makalo celkem rychle, jen pár minut, takže se s ním dobře pracovalo. Navíc vpravo vedle ohniště jsem dosáhnul místa, kde bude spodek dveří do udírny. Zbývá tedy dvířka usadit a začít obezdívat.


Navíc zde došlo k další změně oproti projektové dokumentaci a rozhodl jsem se, neudělat nad topeništěm udírny strop, ale protáhnout tu stěnu až nahoru. Rozhodnuto.


Jenže když už to bude stěna protažena až nahoru, proč to nevyužít a neudělat tam díru? Rozhodnuto. K čemu ale, co tam budu dávat? Možná že tam půjde schovat grilovaná flákota, pokud by zrovna přišla nezvaná návštěva. Ba ne, já se rád rozdělím. V levé části se tak začíná rýsovat tvar prostoru „jánevímnaco“, který ještě nevím, jak uzavřu, ale nějak to dopadne.

 

Vlevo nahoře se rýsuje otvor pro "jánevímnaco" a vpravo přijdou posadit dvířka do udírny.

 

 

Klenba nad ohništěm

Nad topeništěp udírny, kde jsem klenbu nedělal, jsem ji naopak u ohniště zachovat chtěl. Mámo, pojď se podívat, Bude nám to stát a držet? Já su tak šikovné… klenba zase drží. Opět na podepření použit polystyren tl. 10 cm. A spárování opět na houby pracné, ale vidina grilovaného masa se blížila.


I zde jsem mezi šamotové ohniště a obvodové zdi natlačil kamennou vatu jako izolaci, aby se obvodové stěny moc nezahřívaly a spáry nepraskaly. Cítil jsem se jako mistr stavitel Gočár a sebevědomí vystřelilo k nebi.
 


Stavba klenby, podepřená polystyrenem. Vpravo téměř obezděná udírnová dvířka.

 

 

Udírna vyzděná, dvířka do udírny zazděná, chuť veliká.

Klenba je dokončená a dvířka zazděné. V prostoru ohniště je vidět podepření stropu za klenbou. Místo druhé řady klenby jsem zvolil betonový strop, protože skrze něj vede kouřovod / komín a netroufnul jsem si udělat klenbu s prostupem komínu.

 

 

 

Použit silnostěný kouřovod průměru 150 mm. Odvod kouře od ohně nesměřuje kolmo nahoru, ale abych se vyhnul střeše pergoly, která má okraj přímo nad krbem, musel jsem komín posunout trochu dozadu. Zabetonoval jsem tak koleno 45° a z něj to pak již půjde kolmo vzhůru. Vylití betonem mi přišlo jistější, i když jsem se dočetl, že beton by neměl přijít do styku s ohněm kvůli popraskání. Vzhledem k tomu, že se tam bude nejčastěji jen grilovat, teplota při vstupu do komínu tak nebude extra velká. Pro jistotu vyztuženo betonářským roxorem prům. 6 mm. To vydrží, nebo ne?

 


Pohled (zezadu) na zabetonovaný strop ohniště s vyústěním kouřovodu.

 

 

Do poslední horní řady cihel po obvodu komory udírny jsem do cihel vyříznul zářez, který poslouží jako bednění pro vylití betonem – což bude vlastně strop udírny. 

 

Pohled zhora zezadu do prostoru udírny. To černé jsou udírnová dvířka zevnitř.

 

Celkový pohled na vršek krbu (zezadu).

 

Na čem grilovat?

Stavba je již ve fázi nezrušitelnosti, takže dodělat se musí. Je čas popřemýšlet, na čem a jak se bude na grilu vlastně grilovat.

Zjistil jsem (popravdě bez překvapení), že vnitřní rozměr ohniště pro gril je zcela nesmyslný a svými rozměry se absolutně vymyká všem typizovaným roštům na trhu. Takže bude potřeba opět improvizovat.

 

Vymyslet, jaký rošt použít a jak jej tam upevnit. Abych měl z čeho vycházet, vytvořil jsem dokonale přesný výkres s rozměry. Posloužil roh kartonu ze zásilky bylinek, která právě dorazila poštou.

 

Přesnost není na škodu. Plánovat to chce.

 

Hrubá stavba stojí a vzdáleně připomíná, co připomínat má. Prostor pro „jánevímnaco“ už je dokončen, zbývá v něm jen udělat strop. Jako překlady použita kovová pásovina a profily tvaru L a T, do kterých se vložily obyčejné plné cihly. A drží to. Já vím, zase bez klenby.

 

 

Strop prostoru "jánevímnaco" - cihly drží překlad z "T" profilu. Pohled z venku / z vrchu.

 


Pohled do prostoru "jánevímnaco" ze předu / ze spodu.

 

 

Celkový pohled zvrchu. Vzadu prostor udírny, uprostřed vývod kouře z ohniště.
Vpravo cihly, tvořící strop prostoru "jánevímnaco"
.

 

Betonování stropu.

Obvodové stěny jsou postaveny, zbývá vyplnit prostor uvnitř. Využity odřezky a zbytky cihel. Na strop do udírny vložen polystyren jako bednění před vybetonováním. Po zatvrdnutí betonu bude vnitřkem skrze udírnu odstraněn. Před samotným betonováním přijde ještě na polystyren položit kouřovod, pro odvod kouře z udírny, ale na fotce (viz níže) to ještě není zaznamenáno. Nad ohništěm okolo kouřovodu položena vrstva šamotových cihel, aby nešlo moc tepla do stropu.

 


Podložený polystyren v udírně před vybetonováním stropu.

 

Jako závěrečná nejvyšší řada cihel byly použity podélně rozříznuté lícovky, které posloužily jako boční bednění pro betonový strop. Při použití celé nerozpůlené cihly by byl strop silný více než 10 cm, to mi přišlo zbytečný, proto jsem cihly řezal podélně na polovinu. Na strop tak vychází tloušťka cca 6 cm. Následovalo betonování stropu. Použita armovací ocel průměru 6 mm, kladená do kříže v rozestupu zhruba 10 cm.

 

  

  

 
Prosto pro „jánevímnaco“.

Zčista jasna mě napadlo využití prostoru nad topeništěm udírny – vrazím tam grilovací motorek. A bude točit jehlou nad ohništěm. No, není to nápad za dva zlatý? A k tomu se bude hodit ten elektrikářský ocásek. Nejprve tedy vybetonovat dno.

 

 

 

Aby motorek ke grilování nebyl vystaven velkému teplu, které by mohlo sálat skrz cihly z ohniště, postavil jsem v prostoru „jánevímnaco“ ještě jednu řadu ze šamotových cihel. Jehla tedy povede skrze dvě šamotové cihly k motorku. Jsem zvědavej, jak tam udělám díru a jak se přesně trefím. Uff.

 

 

Ještě vymyslet nějaký pěkný dvířka, čím to uzavírat.

 

 

Tak už jdeme do finále...

Myslel jsem, že už jsem v cílový rovince a vidím konec, avšak budoucnost mi teprve hodlá ukázat :-) Nicméně hlavní "špinavý" práce jsou ukončený, stavba stojí, nepraská a před prvním zatopením musí vyschnout, protože uvnitř je zatím mnoho kýblů vody.

 Jednoznačně tak doporučuji nakoupit větší zásobu malty najednou a domluvit si ve stavebninách možnost vrácení nespotřebovaného materiálu.

 

 

Grilování jak na to a jak na čem.

Chtěl jsem postavit multifunkční krb. Tedy postavit ho tak, aby na něm šlo jídlo upravit vícero způsoby. Je zde tedy možnost grilovat na klasickém roštu. Rošt drží volně položen na 4 kovových čepech. Jedná se o kovovou kulatinu průměru 6 mm, které jsou "na sucho" zasunuté do otvorů, vyvrtané 6mm vrtákem v šamotové cihle.

 

Pak je zde udírna pro klasické uzení. Prostor udírny jde ještě využít pro ohřívání uzeniny horkým vzduchem. Jako opéct buřty na klacku nad ohněm má svoje kouzlo, to je jasný. Ale když ten samej buřt, nebo klobásku pověsíte do udírny a zatopíte pod tím bukem, garantuju, že obyčejnej špekáček tím povýšíte na generálskou hodnost a i vegetariáni zahoděj sóju a budou se potají olizovat. To vám dostane takový grády, že ... no nic, zpět ke stavbě. Další možností přípravy jídla je grilování na jehle.

 

Do bočních stěn ze šamotek jsou proti sobě na chemickou kotvu vlepené kovové trubičky průměru 22 mm. A do nich se vkládá menší trubička 16 mm, ve které se otáčí jehla s napíchnutou flákotou. Nechtěl jsem, aby ze zdi vyčnívalo uchycení pro jehlu, takže když se jehla nepoužívá, menší trubička se vytáhne a do prostoru ohniště nic netrčí a nepřekáží. O pohon jehly se stará motorek, který je od tepla z ohně ochráněn v prostoru "jánevímnaco".

 

V boku je vidět vložená trubička prům. 22 mm. V protější stěně je stejná.
Při grilování na jehle, se na fotce viditelný grilovací rošt vyjme.
Pozornější si všimnou tmavěšedého vyspárování lícovek :)

 

 

Komín z udírny a krbu.

Původně jsem zamýšlel postavit jeden středový komín ze stejných lícových cihel, do kterého by byl sveden kouř z udírny i otevřeného ohniště. Protože ale nejsem kamnář a nebyl jsem si jist, zda to negativně neovlivní tah komínu, zvolil jsem méně líbivé, ale zato jistější řešení - samostatný komín pro každé ohniště zvlášť.

Zvolil jsem tedy nerezové komíny a nerezové stříšky. Působí to na mě elegantněji, než postavit dva samostatné komíny z cihel - podle mě by to vypadalo zbytečně moc mohutně.

 

 

 

Komíny jsou vytažené nad střechu pergoly, aby měli lepší tah. Jejich výška je 150 cm.

 

 

Fanfára a voilà!

Tradá a je hotovo. Udírna s grilem stojí a je připravena k použití. Vlevo dole jsou dvířka pro topeniště udírny. Nad nimi vlevo nahoře jsou plechová dvířka do prosotru "jánevímnaco". Dvířka vyrobil za pár stovek místní zámečník. Uprostřed je otevřené ohniště pro grilování na roštu a na jehle. Vpravo nahoře jsou udírnová dvířka. Nad nimi je skrz zeď zasunut teploměr pro měření teploty v udírně. Uprostřed dole je prostor s klenbou pro uskladnění suchého bukového dřeva k topení a uzení.

 Krb s udírnou ale už stojí a je kompletní. KO-NEČ-NĚ jásám v duchu. Od teď už jen samé klady a pozitiva. Jídlo, maso, víno, no jéje. A hlavně pohoda.

 

Uvažujete sami o stavbě zahradního grilu, nebo udírny? Směle do toho, to zvládnete. Nevzdávejte to!

 

 

… a teď už se jen naučit udit

 


První grilování na jehle.
Nelituju námahy, šel bych do stavby znovu
.

 

 

 

 

 

 

 

Doporučení

  Tímto děkuji provozovatelům eshopu dvere-podlahy.info nejen za možnost prezentace stavby krbu, ale hlavně za jejich ochotu při dodávce vchodových dveří. Vchodové dveře mi byly doručeny v pořádku podle očekávání a případným zájemcům z řad návštěvníků můžu tento eshop doporučit. Budete li mít zájem o dveře, jako já, neváhejte. Setkal jsem se s opravdu solidním jednáním. Osobně Vás budu doporučovat. Děkuji.

Z.Fejfar

 

 


Oznámení

Podzimní sleva

  Kupujte dveře se slevou ...

PF 2017

přejeme Vám ...

Podzimní sleva

 Kupujte dveře se slevou ...

Podporujeme kotlíkové dotace

 Výměnou dveří snižte energetickou ...

Archiv novinek >

Novinky e-mailem

Přihlašte se k odebírání novinek. Maximálně dvakrát do měsíce Vám od nás přijdou akce výprodeje.

info@dvere-podlahy.info +420 774 900 974
Webdesign & SEO eStudio
Webdesign & SEO eStudio