Vlhkost v bytě a plísně

 

Jak zabránit vysoké vzdušné vlhkosti a předejít vzniku plísně

V některých případech se může po montáži nových vchodových dveří nebo nových oken objevit v bytě zvýšená vlhkost. Zpočátku se vlhkost sráží (kondenzuje) na pevných předmětech jako jsou sklo, dveřní rámy, lišty apod., kdežto porézní plochy (stěny, omítky apod.) tuto vlhkost do sebe vsakují (natahují). Při dlouhodobějším působení této vlhkosti se může objevit i plíseň. Není to chyba nových dveří. Nové dveře totiž těsní a zamezí tak proudění a výměně vzduchu.

 

Vlhkost v bytě zamlžené okno
Obr.1 - Zamlžené - orosené sklo okna v bytě s vysokou vzdušnou vlhkostí

 

Ideální vlhkost vzduchu v bytě či domě by měla být v rozmezí 45 až 50 procent při teplotě vzduchu 18 až 22 stupňů Celsia. Pokud je vlhkost vyšší, nebo nižší, hrozí nebezpečí prohýbání dveřních křídel nebo deformace zárubní. Důvodů vzniku vyšší vlhkosti je celá řada. Od stavebně konstrukčích chyb, kterými jsou tepelné mosty, nedokonalá izolace atd. až po nevhodný provoz v bytě. Vlhkost se do vzduchu dostává při všech činnostech spojených s odpařováním vody. Jde o vaření, praní a sušení prádla, žehlení nebo sprchování. Při těchto činnostech je důležité větrání. Vlhkost v bytě ovlivňují i další faktory jako jsou květiny a jejich zalévání, akvária, nebo i vyšší počet osob v malém prostoru.

UPOZORNĚNÍ: na dveře, poškozené působením vlkosti (prohnuté křídlo dveří, zkroucená zárubeň, poškozený povrch atd.), nelze z důvodu nesprávného používání dveří uplatnit záruku.

 

Pokud se v bytě vytvoří více vodní páry než se odvětrá, dochází ke zvýšení vzušné vlhkosti a ke kondenzaci těchto vodních par. Při nedostatečné odvětrání místností s nesprávnou vlhkostí tak dochází k deformaci a prohnutí dveřního křídla. Norma uvádí přípustné prohnutí křídla do 3 mm (měřeno a posuzováno při standardní výšce křídla 1985 mm). U dveří 2110 mm je tato hodnota 4 mm.

 

Na zdech rostou plísně nejvíce v rozích nebo za skříněmi - to jsou místa, okolo kterých proudí vzduch v místnosti nejméně a nejsou tak vysušována. Vlhkost je ovlivňována i vytápěním – čím nižší je teplota v bytě, tím více vlhkosti je v ovzduší. Dobrým signálem vyšší vzdušné vlhkosti jsou zamlžená okna, nebo v případě většího rozdílu vnějších a vnitřních teplot (např. pokud venku mrzne) může být zámek dveří namrzlý, kde vzdušná vlhkost kondenzuje a zamrzá, viz obrázek.

 

Vysoká vlhkost kondenzace zkondenzovaná vlhkost v bytě
Obr.2 - Zkondenzovaná a zmrzlá vlhkost na zámku dveří při venkovním mrazu

 

Důležitým opatřením proti nadměrné vlhkosti je větrání a topení. Pokud v místnostech neproudí vzduch, vodní páry se sráží na stěnách a zařízení a vsakují se. Způsobů větrání je několik druhů. Od nárázového, přes příčné až po ventilační větrání.
- U ventilačního větrání je okno otevřenou pouze na malý otvor (ventilačka, mikroventilace) a výměna vzduchu v místnosti tak trvá velmi relativně dlouhou dobu, přičemž dochází i k dlouhodobému ochlazování předmětů a stěn bytu.
- Nárazové větrání je efektivnější než ventilační, kdy se na kratší dobu otevře okno dokořán tak, aby se vzduch rychleji vyměnil.
- Příčné větrání, lidově zvané "průvan" je nejrychleším a nejeekonomičtějším druhem větrání s nejvyšší efektivitou. Během velmi krátké doby se vymění vzduch v místnosti bez toho, že by se ochladily stěny nebo zařízení v bytě.

 

Další tipy pro snížení vlkosti v bytě a pro snížení možnosti výskytu plísní:
- často větrat. Raději na krátkou dobu otevřít více oken a vyvětrat nárazově nebo průvanem, než nechat otevřenou malou ventilačku celý den nebo noc
- omezit sušení prádla v bytě, přpadně jej přesunout do co nejvíce větratelného prostoru
- při vaření používat digestoř
- po sprchování nebo koupeli nepouštět vlhký vzduch z koupelny do bytu ale odvětrat jej ven
- nestavět nábytek přímo ke stěnám, ale nechat za ním mezeru pro proudění vzduchu

 

Pokud nelze z technických důvodů větrat (komory bez oken, sklepní prostory atd.), je možné odstranit vzdušnou vlhkost použitím odvlhčovače. Na trhu jich je celá řada v různých cenových hladinách. Použít lze jak elektrické odvlhčovače, tak i tabletové, které vlhkost absorbují. Větrání a dobrá izolace však zůstávají ideální prevencí a řešením vysoké vlhkosti spolu s výskytem plísní.

 

 << ZPĚT

 

 


Oznámení

Podzimní sleva

  Kupujte dveře se slevou ...

PF 2017

přejeme Vám ...

Podzimní sleva

 Kupujte dveře se slevou ...

Podporujeme kotlíkové dotace

 Výměnou dveří snižte energetickou ...

Archiv novinek >

Novinky e-mailem

Přihlašte se k odebírání novinek. Maximálně dvakrát do měsíce Vám od nás přijdou akce výprodeje.

info@dvere-podlahy.info +420 774 900 974
Webdesign & SEO eStudio
Webdesign & SEO eStudio